Aktualności
Powitanie oficerów w Ojczyźnie
25.11.2016
Wzruszająca uroczystość, z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, Dyrektora Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomira Cenckiewicza,


kompanii honorowej, orkiestry wojskowej oraz przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych miała miejsce 23 bm. w Bazie Lotnictwa Transportowego  w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie.

Po kilkudziesięciu latach z honorami, powrócili do Polski dwaj jej zasłużeni synowie, którzy dzielili po wojnie losy tysięcy rodaków, odmawiających uznania władzy komunistycznej i powrotu do zniewolonego kraju - skazując się na życie na wygnaniu.

Pułkownik Ignacy Matuszewski i major Henyk Floyar-Rajchman nie zdołali za życia spełnić marzenia Polaków na obczyźnie o powrocie do wolnej Polski. Marzenie to stało się ich testamentem, który musiał czekać przeszło pół wieku na realizację.

Dopiero dzięki staraniom Komitetu Honorowego, powołanego w celu sprowadzenia prochów bohaterów do Polski, oraz poparciu Ministra Obrony Narodowej pana Antoniego Macierewicza możliwe stało się wypełnienie tego testamentu.

Powinność wypełnienia tego testamentu, spoczywającą na nas, którym dzięki niezłomnej postawie pokolenia wygnańców dane zostało żyć w wolnej Polsce najpełniej wyraził sam Minister Obrony Narodowej w słowach:

„Dzisiaj Rzeczpospolita spełnia swój obowiązek. Dzisiaj Rzeczpospolita spłaca swój dług, jaki my wszyscy, Polacy, zaciągnęliśmy u tych dwóch wielkich naszych rodaków"

Oficerowie, którzy do ostatnich chwil życia toczyli walkę o wolną Polskę - zostali powitani na Polskiej Ziemi z honorami  należnymi najbardziej zasłużonym obywatelom Rzeczpospolitej.

Ci którzy, przytaczając słowa Dyrektora WBH z mowy powitalnej, „rzucili wówczas „swój życia los na stos”, aż do końca, do utraty tchu, sił, zdrowia, aż do śmierci (...) wracają do Polski by spocząć na wojskowych Powązkach wśród swoich towarzyszy broni w kwaterze żołnierzy zwycięskiej wojny z bolszewikami!”

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych